Mastikas Woodchink testi no baļķiem būvētām guļbūves ēkām
Woodchink – tā ir akrila dispersija mastika, kas izstrādāta speciāli koka šuvju/salaidumu aizpildīšanai guļbūves ēkām un koka ēkām, lai to varētu izmantot gan ēku iekšpusē, gan no ārpuses. Šai mastikai piemīt rupjgraudaina struktūra, kas no estētiskā viedokļa raugoties, nepieļauj nevēlamu plaisu apledošanu un vienlaicīgi novērš laika gaitā iespējamu putekļu kārtas veidošanās iespēju uz mastikas virsmas, kas izskatītos estētiski nepievilcīgi.
Kas attiecas uz augstāk minēto pielietojuma mērķi, ir acīm redzams, ka Woodchink mastikai tiek izvirzītas visai augstas prasības. Konkrēti, šī materiāla izmantošana ārējai apdarei, izvirza diezgan augstas prasības attiecībā uz tās pielietojumu. No šāda viedokļa raugoties, izšķir trīs būtiskākās šī materiāla īpašību kategorijas:
- Ņemot vērā mainīgo mitruma apjomu koksnē un tā rezultātā rodošos šuvju izmērus/lielumus, ir nepieciešams, lai mastika plaisās spētu pietiekamā līmenī izplesties. Spēja izplesties augstas slodzes gadījumā mastikai Woodchink tika noteikta un pārbaudīta, izmantojot modificētus testus saskaņā ar EN ISO 8339 standartiem: Celtniecības konstrukcijas – blīvējuma materiāli/hermētiķi – mastika – stiepes īpašību noteikšana (izplešanās pārmērīgas slodzes gadījumā) un saskaņā ar ISO 37 standartiem –gumijas vulkanizēta vai termoplastiska elastomēra – stiepes īpašību noteikšana.
- Tā kā šī ir mastika, kas domāta guļbūvēm, tad ir absolūti acīmredzami, ka tā galvenokārt tiks izmantota tajās vietās, kur ziemā temperatūra sasniedz līmeni, kas ir krietni zem sasalšanas punkta . Visgrūtākie šāda veida materiāliem ir apstākļi, kuros temperatūra un koka mitrums nepārtraukti mainās. Šādi sarežģīti apstākļi galvenokārt rodas periodā, kad naktīs temperatūra pazeminās zemāk par sasalšanas līmeni (par nulli), bet dienas gaitā paaugstinās virs sasalšanas līmeņa, turklāt laiku pa laikam uzlīstot lietum. Šīs temperatūras izmaiņas, kopā ar koksnes mitruma izmaiņām, kuras saistītas ar ūdens pārtapšanu ledū, un otrādi, ir attiecināmas uz visgrūtākajiem apstākļiem šim materiālam. Mastikas Woodchink laboratorijas testi attiecībā uz tās pretestības spējām šādos grūtos apstākļos, saskaņā ar EN ISO 8339, tika veikti vienlaikus ar iepriekšējiem cikliskajiem stiepes testiem. Vispirms testa paraugi tika sagatavoti tādā pašā veidā, kā parastajā stiepes pārbaudē saskaņā ar EN ISO 8339. Pēc 15 dienām, kad mastika ir tikusi žāvēta noteiktā režīmā (pie temperatūras 23 ± 2 ° C , mitruma 55 ± 5 % ), sākās kompleksas cikliskas pārbaudes. Testa laikā paraugi tika ievietoti uz 16 stundām zemas temperatūras skapī, kur temperatūra ir -17 ° C , bet pēc tam šos paraugus uz 8 stundām ievietoja siltā ūdenī (pie temperatūras +20 ° C ), - un tā tas tika atkārtots 15 reizes. Pabeidzot cikliskās pārbaudes, testa paraugi tika atstāti 24 stundas žūt konkrētā režīmā. Pēc tam to stāvoklis tika novērtēts vizuāli, un tad izmantojot stiepes testēšanas mašīnu, tika izmērīta galējā stiepe un stiepes izturības robeža un tad stiepes testēšanas mašīnā tika mērīta galīgā stiepes deformācija, stiepes izturība un atteikuma tips. Rezultāti apkopoti 3.tabulā
- Trešā galvenā īpašība, kas būtiski ietekmē ārējo šuvju izturību, ir mastikas noturība pret ultravioleto starojumu. Šo rādītāju visbūtiskāk ietekmē mastikas saistvielas noturības parametrs pret ultravioleto starojumu. Woodchink mastikas gadījumā, saistviela ir noturīga pret ultravioleto starojumu – tīra akrilāta kopolimērs, kurš (ilgstoši , apmēram 15 gadus), tiek izmantots, lai radītu akrila dispersijas mastikas, par kurām ir lieliskas atsauksmes attiecībā uz to izturību pret ultravioleto starojumu. Salīdzinājumā ar stirēna un akrilāta kopolimēriem, kas arī bieži tiek izmantoti, lai radītu akrila dispersijas mastikas, šī saistviela uzrāda daudz augstāku noturību pret ultravioleto starojumu.
Stiepes īpašību noteikšana, ko apstiprina modificētie testi saskaņā ar EN ISO 8339.
Paraugi, kas sastāv no diviem priežu dēlīšiem, kuri izmēri ir 75x25x12mm, tika salīmēti kopā ar mastiku Woodchink, izmantojot distancējošus/attālinošus kubus, lai izveidotu kontrolšuvi/salaidumu, kura izmērs ir 51x12x12mm. Testa paraugi, kas tika šādā veidā sagatavoti, tika atstāti izžūšanai uz 37 dienām pie temperatūras 23+2°C un nosacītā mitruma 55+5%. Pēc šī laika perioda beigām uz stiepes testēšanas mašīnas tika izmērīti stiepe/pagarinājums pārrāvuma brīdī, galējā stiepes deformācija, stiepes izturība un kritiskā robeža pārrāvuma punktā. Rezultāti ir apkopoti 1.tabulā.
Vadoties pēc veiktā testa rezultātiem, mēs varam izdarīt secinājumu, ka Woodchink mastika, kas paredzēta guļbūvēm un koka ēkām, atbilst ļoti stingrām prasībām, kādas tiek izvirzītas, lai veiktu guļbūvju un koka ēku šuvju hermetizēšanu un savienošanu – gan no iekšpuses, gan – jo īpaši - no ārpuses. Veiktie testi apstiprināja šīs mastikas atbilstību izvirzīto funkciju veikšanai, apmierinot tās lietotāju prasības visaugstākajā līmenī.
Woodchink – laboratorija un izmēģinājumu centrs Čehijas Republikā.